Розкинувшись понад Іквою, місто Дубно гордо нагадує про свій сивочолий вік високими мурами середньовічної твердині. У всі історичні часи Дубно перебувало на перехрестях географічних та історико-культурних, завжди було центром духовного життя краю, славилося своїми давніми пам’ятками та монастирями. Тому невипадково саме йому судилося стати кузнею справжніх майстрів педагогічної ниви нашої країни.
У нелегкий повоєнний час, коли країна ціною неймовірних зусиль відроджувалась із руїн, розпочало свою діяльність Дубенське педагогічне училище, нині Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету. Заклад засновано Постановою виконкому Ровенської обласної Ради депутатів трудящих №641 від 26 травня 1945 року для забезпечення потреб області в педагогічних кадрах.
Наказом першого директора училища Джулая Ф.П. від 26 серпня 1945 року до складу студентів педучилища було зараховано 42 особи. Незважаючи на серйозні кадрові проблеми в освіті, для забезпечення якісного навчального процесу добирались талановиті викладачі, справжні майстри своєї справи, зокрема 10 викладачів прибули у новостворений заклад з м. Києва. Перші випускники згадують про них з великою любов’ю і повагою, пам’ятають, що багато з них були фронтовиками. Саме на їх долю випала нелегка місія – розбудова нового навчального закладу.
Йшли роки, змінювались покоління студентів і викладачів закладу. Незмінними залишалися високий творчий потенціал колективу, гордість за свій навчальний заклад, прагнення примножувати його добрі традиції.
Основні віхи розвитку коледжу:
- 1945р. – розпочата підготовка вчителів для початкової школи;
- 1954р. – початок організації і проведення педагогічної практики;
- 1960р. – розпочата підготовка вихователів дошкільних закладів;
- 1993р. – випускникам шкільного та дошкільного відділень стали присвоювати одну із додаткових кваліфікацій;
- 1998р. – відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 1998 року «Про створення Рівненського державного гуманітарного університету» училище реорганізовано у Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету;
- 2002р. – вперше в області відкрито нову спеціальність «Соціальна педагогіка»;
- 2013р. – Дубенський коледж РДГУ атестовано з відзнакою з надання освітніх послуг у сфері загальної середньої освіти;
- 2015р. – коледж відзначив 70-річний ювілей; відкрито Музей коледжу;
- 2018р. – доповнено перелік додаткових кваліфікацій.
Найважливішим фактором успіху Дубенського коледжу РДГУ є його творчий педагогічний колектив
На різних етапах розвитку саме завдяки самовідданій праці викладачів формувався імідж навчального закладу.Не одне покоління випускників з повагою і вдячністю згадує таких викладачів, як: Тичиніну Валентину Іванівну, Бойко Раїсу Андріївну, Боковчука Віктора Степановича, Риданову Валентину Дмитрівну, Соболєва Аркадія Віктроровича, Турлюка Івана Хомича, Ступір Марію Павлівну, Ольшевську Тамару Анатоліївну, Статкевич Ганну Григорівну, Анікіна Василя Сергійовича, Васюка Захара Івановича, Хом’як Галину Володимирівну, Самарську Віру Сафронівну, Гузь Віру Тимофіївну, Дусь Емілію Луківну, Бойчук Лідію Іванівну, Грицай Лідію Яківну, Ільчишину Євгенію Михайлівну, Стадійчук Лесю Михайлівну, Полетко Оксану Василівну, Мінчук Надію Петрівну та багатьох інших талановитих педагогів.
Сьогодні в коледжі свої знання і досвід передає студентській молоді 69 викладачів. Серед наставників є 6 кандидатів наук (2 з них – доценти), а також багато викладачів з вищою кваліфікаційною категорією та педагогічним званням. Наші працівники отримали нагороди та відзнаки від Міністерства освіти і науки України, а також інших установ.
Сьогодні колектив закладу очолює Бабак Валерій Павлович, директор коледжу з 1993 року. Під його керівництвом значно зміцнилася навчально-матеріальна база, заклад відповідає сучасним вимогам щодо забезпечення комп'ютерами та оргтехнікою. Змінено статус коледжу: на сьогодні це вуз І-ІІ рівнів акредитації; збільшено ліцензований обсяг, введено додаткові кваліфікації на всіх відділеннях коледжу.
Ввійшовши до складу навчального науково-методичного комплексу Рівненського державного гуманітарного університету, коледж отримав нові перспективи розвитку та можливості інтеграції в структуру університету. Завдяки зусиллям викладачів коледжу та науковців університету якісно нового рівня набула науково-методична робота, розвивається плідна співпраця кафедр університету з предметно-методичними комісіями коледжу, яких сьогодні нараховується 9: викладачів загальної та соціальної педагогіки і психології; викладачів математичних дисциплін з методиками навчання; викладачів музичних дисциплін; викладачів філологічних дисциплін; викладачів іноземної філології; викладачів соціально-гуманітарних дисциплін; викладачів природничих дисциплін та практикуму в навчальних майстернях; викладачів дошкільної педагогіки, психології та окремих методик; викладачів фізичного виховання та захисту Вітчизни.
Успішно вирішується питання участі викладачів у науковій роботі, навчання в аспірантурі. В системі ступеневої освіти випускники коледжу зараховуються на третій курс педагогічного та філологічного факультетів Рівненського державного гуманітарного університету і за 3 роки отримують повну вищу освіту.
Сучасне покоління студентства примножує кращі традиції своїх попередників. Коледж гордиться студентами, які займають призові місця на Всеукраїнських, обласних предметних олімпіадах для студентів ВНЗ І-ІІ р.а., беруть участь у Всеукраїнських та регіональних конкурсах:
- Бусєва Ірина – переможець фінального етапу (диплом ІІ ступеня) VI Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім.Т.Шевченка (2016 рік);
- Масюк Дарія – переможець (І місце) ІІ етапу Конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика (2016 рік);
- Повк Мартіна – переможець (І місце) ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з математики (2017 рік);
- Гурин Надія – переможець фінальних етапів (диплом ІІІ ступеня) VII та VIII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім.Т.Шевченка (2017, 2018 роки);
- Євтушенко Олеся – переможець (ІІ місце) ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з культурології в м. Остріг (2018 рік);
- Панчук Фаїна – переможець ІІ етапу (ІІІ місце) Всеукраїнської олімпіади з української мови серед студентів педагогічних коледжів Західного регіону України (2018 рік).
Педагогічна практика студентів є невід’ємною складовою частиною процесу підготовки фахівців у нашому коледжі і проводиться на базі закладів загальної середньої освіти, дошкільної освіти, а також у різноманітних соціальних службах.
У коледжі діє інтегрована програма професійно-практичної підготовки студентів «Джерело», метою якої є впровадження в освітній процес інноваційних моделей особистісно професійного становлення молодшого спеціаліста через реалізацію принципу наступності та формування соціальної компетентності в системі «Педагогічний коледж – заклад загальної середньої освіти та дошкільної освіти».
У навчальному закладі створено структурні підрозділи з питань працевлаштування, працівники якого проводять активну роботу щодо накопичення банку потенційних роботодавців, куди вноситься контактна інформація, дані про наявність і кількість потенційних робочих місць.
Постійно ведеться робота з відпрацювання інноваційних технологій пошуку та підтримки обдарованої студентської молоді, проведення заходів, що сприяють виявленню, розвитку й реалізації творчих здібностей студентів. Набула системності позааудиторна робота. У коледжі активно діє 10 гуртків художньої самодіяльності, 13 об’єднань за інтересами і клубів, 7 спортивних секцій та гуртків, 11 предметних гуртків. Коледж гордиться здобутками студентів на творчій ниві. Багато колективів та сольних виконавців визнані кращими за оцінками фахівців високого рівня:
- Ансамбль народної пісні «Погостини» (керівник – Пулик І.М.) стали лауреатом ІІІ премії Міжнародного фольклорного фестивалю «Надбужанські зустрічі» в Польщі (2012р.), ІІІ премії Всеукраїнського фестивалю «Зустрічаємо Різдво» (2012р.), І премії VIII Всеукраїнського студентського фестивалю естрадної пісні «Пісня буде поміж нас» (2018р.);
- На Всеукраїнському студентському фестивалі естрадної пісні «Пісня буде поміж нас» квартет «Вишиванка» (керівник Цимбалюк Г.І.) посіла І місце, солістка студії естрадного співу Лілія Аврамчук (керівник Янчук В.Ю.) – ІІ місце (2015 рік), солістка-інструменталістка Софія Мельничук (керівник Дацюк Б.Ю.) – І місце (2017 рік);
- Творчі колективи коледжу презентували українське мистецтво на Днях української культури в м.Гіжицько (Польща), Днях міст-побратимів в м.Соколув-Подляскій (Польща), відкритті туристичного сезону в м.Бєлградчик (Болгарія).
Високі досягнення студентів і в спортивному житті. За результатами змагань Спартакіади студентської молоді ВНЗ І-ІІ р.а. Рівненської області Дубенський коледж РДГУ третій рік поспіль займає почесне ІІІ місце. Зокрема, настільний теніс – І місце (дівчата, юнаки) (тренер Каленюк Б.Ф.); шахи – І місце (дівчата) (тренер Каленюк Б.Ф).; волейбол – ІІ місце (дівчата) (тренер Красніцька О.В.); баскетбол – ІІІ місце (дівчата) (тренер Тимощук М.О.); футбол – ІІІ місце (дівчата) (тренер Михальчук П.І.).
У грудні 2018 року в м. Вінниця відбулися фінальні змагання Спортивних ігор України з шахів. Студенти Рівненщини посіли почесне четверте місце. У складі команди була студентка коледжу Аліна Усач. За високі спортивні результати Усач Аліну та тренера Каленюка Б.Ф. нагороджено подяками Рівненського обласного відділення комітету з фізичного виховання та спорту МОН України.
Щороку під керівництвом викладачів комісії фізичного виховання, студенти коледжу беруть участь у міських заходах з різних видів спорту, де є переможцями та призерами змагань.
З 2012 року за ініціативи директора коледжу В.П.Бабака спільно з міською радою була підписана соціальна програма «Дубенський коледж РДГУ – дубенчанам». Програма включає: лідерські програми, соціальні проекти, волонтерські програми, культурологічний та екологічний проекти, мистецькі акції. Соціальними партнерами коледжу та центрами сприяння реалізації програми є Дубенська міська рада, Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, дитячі освітні та позашкільні установи, територіальний центр соціального обслуговування населення, міський відділ культури, Дубенський державний історико – культурний заповідник. За 7 років реалізації програми студентами коледжу проведено біля 1000 заходів (концертів, вистав, тематичних вечорів, акцій, флеш-мобів, виставок, артфабрик) на міському та районному рівнях.
Аналіз соціального складу студентського колективу свідчить, що близько 68% студентів є вихідцями із сіл. І якщо в далекому 1945 році учнями педагогічного училища стали 42 особи, то сьогодні в коледжі навчається 502 студенти на денній формі навчання. За 74 роки підготовлено 12 779 спеціалістів: з них 8 462 учителів початкових класів, 3 934 вихователів дошкільних закладів, 30 учителів фізичної культури, 97 вчителів музики і співів, 256 соціальних педагогів. Саме ці студенти різних поколінь примножували і примножують славу свого навчального закладу.
Серед випускників коледжу – керівники органів управління освітою, вчені, публіцисти, літературознавці та громадські діячі. Імена Володимира Гайбонюка, Василя Галети, Миколи Жулинського, Ростислава Солоневського, Раїси Захарчук-Чугай, Олександра Ірванця, Олександра Дехтярчука відомі широким колам української громадськості. Нині майже в кожній школі області працюють наші випускники.
Символічно, що чимало наших студентів (сьогодні – це 32%) після закінчення інститутів та університетів повернулися у свою Almamater. Викладачами в коледжі працюють Семещук В.М., Шевчук Н.П., Баковчук О.В., Бондарчук І.В., Власюк Г.Л., Іванова О.С., Ковальчук Н.Д., Кочубей А.В., Братащук І.В., Найда Р.Г., Павлунь В.С., Сардига О.В, Голяченко М.О., Регрут П.В., Сірман О.А., Цимбалюк Т.В., Стець І.А., Хітрова О.В., Голя Г.М., Гаврилюк Т.Л.,Чайка Н.С., Дацюк Б.Ю.
Історія нашого коледжу – це невеличка частинка історії країни. Разом із нею ми жили і працювали, долали труднощі і здобували перемоги. З покоління в покоління зміцнювалась навчально-матеріальна база навчального закладу, збагачувався досвід, примножувалися традиції. І в тому, що сьогодні Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету є одним із провідних навчальних закладів системи педагогічної освіти, - заслуга всіх поколінь викладачів, працівників, студентів. Саме вони підвищують престиж нашого коледжу завдяки науковим, культурним та спортивним досягненням. Це вони – творці історії. Історії, яка не закінчується. І як сказала Ліна Костенко:
Не знаю я, що буде після нас,
в які природа убереться шати.
Єдиний, хто не втомлюється, - час.
А ми живі, нам треба поспішати.