Історична довідка

135

Із тисячі професій на землі,

 

Які вже є,

 

Яких ще будуть вчити,

 

Є головна – як вищий, сущий хліб,

 

І назва цій професії – учитель.

 

Дубно … Одне із заповідних міст України. Розкинувшись понад Іквою, потопаючи в зеленому оточенні верболозу, воно гордо нагадує про свій сивочолий вік високими мурами середньовічної твердині. В усі історичні часи наше місто перебувало на перехрестях географічних та історико-культурних, завжди було центром духовного життя краю, славилося своїми монастирями. Тому не випадково саме йому судилося стати кузнею справжніх майстрів педагогічної ниви нашої країни.

 

У нелегкий повоєнний час, коли країна ціною неймовірних зусиль відроджувалась із руїн, розпочало свою діяльність Дубенське педагогічне училище, нині Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету. Заклад засновано Постановою виконкому Ровенської обласної Ради депутатів трудящих №641 від 26 травня 1945 року для забезпечення потреб області в педагогічних кадрах.

 

Наказом першого директора училища Джулая Ф.П. від 26 серпня 1945 року до складу студентів педучилища було зараховано 42 особи. Незважаючи на серйозні кадрові проблеми в освіті, для забезпечення якісного навчального процесу добирались талановиті викладачі, справжні майстри своєї справи, зокрема 10 викладачів прибули у новостворений заклад з м.Києва. Перші випускники згадують про них з великою любов’ю і повагою, пам’ятають, що багато хто з них були фронтовиками. Саме на їх долю випала нелегка місія – розбудувати новий навчальний заклад.

 

Проходили роки, змінювались покоління студентів і викладачів закладу. Незмінними залишилися високий творчий потенціал колективу, гордість за свій навчальний заклад, прагнення примножувати його добрі традиції.

 

Основними віхами розвитку одного з найстаріших коледжів нашої області є:

 

1945р. – розпочата підготовка вчителів для початкової школи;

 

1960р. – розпочата підготовка вихователів дошкільних закладів;

 

1993р. – випускникам шкільного та дошкільного відділень розпочали присвоювати одну із додаткових кваліфікацій;

 

1998р. – відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 грудня 1998 року «Про створення Рівненського державного гуманітарного університету» училище реорганізовано у Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету;

 

2002р. – вперше в області відкрито нову спеціальність «Соціальна педагогіка».

 

Такий гнучкий, відповідно до потреб освітянської галузі та суспільного розвитку країни, підхід дав можливість зберегти і закріпити авторитет педагогічного закладу, здійснювати його подальший розвиток і соціальний захист педагогічного колективу, а також забезпечувати самореалізацію інтересів випускників загальноосвітніх шкіл у здобутті педагогічної освіти.

 

Найважливішим фактором усіх досягнень і здобутків Дубенського коледжу РДГУ є творчий, високопрофесійний педагогічний колектив. На різних етапах розвитку саме завдяки самовідданій праці викладачів формувався високий імідж навчального закладу.

 

Не одне покоління випускників з повагою і вдячністю згадує таких викладачів, як: Тичиніну Валентину Іванівну, Бойко Раїсу Андріївну, Боковчука Віктора Степановича, Реданову Валентину Дмитрівну, Ступір Марію Павлівну, Ольшевську Тамару Антонівну, Статкевич Ганну Григорівну, Васюка Захара Івановича, Хом’як Галину Володимирівну, Самарську Віру Сафронівну, Гузь Віру Тимофіївну, Дусь Емілію Луківну, Бойчук Лідію Іванівну, Грицай Лідію Яківну, Ільчишину Євгенію Михайлівну, Стадійчук Лесю Михайлівну, Полетко Оксану Василівну та багатьох інших прекрасних педагогів.

 

Сьогодні в коледжі свої знання і свій досвід передає студентській молоді 81 викладач. Суттєво змінився не лише кількісний, але і якісний склад педагогічного колективу. Серед наставників 4 кандидати наук, з яких 2 доценти. Обласною атестаційною комісією встановлено вищу кваліфікаційну категорію 51 викладачеві, педагогічне звання «Старший викладач» присвоєно 11 викладачам, «Викладач-методист» – 12 викладачам. 14 викладачів закладу нагородженні нагрудним знаком «Відмінник освіти України» та 8 – Почесною грамотою Міністерства освіти і науки України. Наші працівники відзначені також нагрудними знаками «Петро Могила» та «А.С. Макаренко». Педагогічний колектив постійно оновлюється молодими талановитими фахівцями, серед яких 11 магістрів.

 

Очолює колектив закладу Бабак Валерій Павлович, який працює директором коледжу з 1993 року. Під його керівництвом значно зміцнилася навчально-матеріальна база, відповідає сучасним вимогам забезпеченість комп’ютерами та оргтехнікою, змінено статус навчального закладу – він став вузом І-ІІ рівнів акредитації, збільшив ліцензований обсяг, введено додаткові кваліфікації на всіх відділеннях коледжу.

 

Ввійшовши до складу навчального науково-методичного комплексу Рівненського державного гуманітарного університету, коледж отримав нові перспективи розвитку та можливості інтеграції в структуру університету.

 

Завдяки зусиллям викладачів коледжу та науковців університету якісно нового рівня набула науково-методична робота, розвивається плідна співпраця кафедр Університету з предметно-методичними комісіями коледжу, успішно вирішується питання участі викладачів у науковій роботі, навчання в аспірантурі. В системі ступеневої освіти випускники коледжу зараховуються на третій курс педагогічного та філологічного факультетів Рівненського державного гуманітарного університету і за 3 роки отримують повну вищу освіту.

 

Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету здійснює підготовку фахівців на основі базової загальної середньої освіти протягом 4 років за спеціальностями:

 

- 5.01010201 «Початкова освіта» з присвоєнням кваліфікації «Вчитель початкових класів» з однією з додаткових кваліфікацій:

 

  • «Вчитель іноземної мови в початкових класах»;
  • «Організатор роботи з учнівськими об’єднаннями»;
  • «Керівник дитячого художнього колективу»;
  • «Вчитель інформатики в початкових класах».

 

- 5.01010101 «Дошкільної освіта» з присвоєнням кваліфікації «Вихователь дітей дошкільного віку» з додатковою кваліфікацією «Організатор фізичного виховання в дошкільних закладах»;

 

- 5.01010601 «Соціальна педагогіка» з присвоєнням кваліфікації «Соціальний педагог» з додатковою кваліфікацією «Організатор роботи з учнівськими об’єднаннями».

 

Всі спеціальності коледжу ліцензовані та акредитовані. У 2013 році проведено атестаційну експертизу коледжу у сфері загальної середньої освіти та відповідно до рішення регіональної експертної ради при управлінні освіти і науки Рівненської обласної державної адміністрації Дубенський коледж РДГУ визнано атестованим з відзнакою з надання освітніх послуг у сфері загальної середньої освіти.

 

У закладі постійно ведеться робота з відпрацювання нових організаційних і методичних інноваційних технологій пошуку та підтримки обдарованої студентської молоді, проведення заходів, що сприяють виявленню, розвитку й реалізації творчих здібностей студентів.

 

Саме з цією метою у коледжі функціонує студентське наукове товариство «Золота сова», яке очолює кандидат педагогічних наук Найда Р.Г. У 2014 році члени товариства взяли участь у ІІ Всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції «Вітчизняна наука на зламі епох: проблеми і перспективи розвитку» (Тимець Т. – 3-С курс, Ятчук Т., Дівонька В. – 3-В курс, Недільська А. – 4-Б курс); у Всеукраїнській НПК молодих вчених і студентів «Педагогічні технології формування культури здоров’я особистості» (м.Чернігів, Ланцута І. – 4-Б курс); у І Міжнародній студентській НПК «Науковий простір майбутнього педагога: пріоритети та перспективи досліджень» (м.Луцьк, Собчук О., Богдан О. – 4-Б курс); на базі коледжу у квітні 2014 року проведено студентський форум «Українська освіта в сучасному часопросторі» за участю представників вищих навчальних закладів м.Дубна, Рівного та Луцька.

 

Аналіз соціального складу студентського колективу свідчить, що близько 80% студентів є вихідцями із сіл. І якщо в далекому 1945 році учнями педагогічного училища стали 42 особи, то сьогодні в коледжі навчається майже 600 студентів на денній формі навчання. За 70 років підготовлено 12 197 спеціалістів: з них 8 112 учителів початкових класів, 3 797 вихователів дошкільних установ, 30 учителів фізичної культури, 97 вчителів музики і співів, 179 соціальних педагогів. І саме студенти різних поколінь примножували і примножують нову славу для свого навчального закладу.

 

Серед випускників коледжу керівники органів управління освітою, вчені, публіцисти, літературознавці та громадські діячі. Імена Миколи Жулинського, Василя Галети, Олександра Ірванця, Ростислава Солоневського, Володимира Гайбонюка відомі широким колам української громадськості. Нині майже в кожній школі області працюють наші випускники.

 

Символічно, що чимало наших студентів після закінчення інститутів та університетів повернулися у свою Almamater. Викладачами в коледжі працюють Семещук В.М., Шевчук Н.П., Баковчук О.В., Бондарчук І.В., Вавринюк Р.Р., Власюк Г.Л., Глущук А.В., Іванова О.С., Ковальчук Н.Д., Кочубей А.В., Лавренюк Т.Л., Найда Р.Г., Павлунь В.С., Сардига О.В, Семенюк-Іванюк Л.Ю., Сірман О.А., Солтис Р.В., Стець І.А., Хітрова О.В., Целюх Г.М., Королевич К.П.

 

Сучасне покоління студентства примножує кращі традиції своїх попередників. Вони займають призові місця на всеукраїнських, обласних та міських предметних олімпіадах для студентів ВНЗ І-ІІ р.а., беруть участь у всеукраїнських та регіональних конференціях. Так, у поточному навчальному році студентка Бусєва Ірина (ІІІ-А курс шкільного відділення) здобула перемогу і нагороджена Дипломом І ступеня в ІІ етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, Раба Вікторія (ІІІ-А курс шкільного відділення) стала переможцем і нагороджена Дипломом І ступеня у ІІІ етапі XV Міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика, Придатко Христина (І-А курс шкільного відділення) зайняла ІІІ місце у ІІ турі Всеукраїнської олімпіади з математики серед студентів ВНЗ І-ІІ р.а. Ятчук Тетяна (ІV-В курс шкільного відділення) виборола гранд на отримання академічної стипендії Президента України.

 

Педагогічна практика студентів є невід’ємною складовою частиною процесу підготовки фахівців у нашому коледжі і проводиться на базі загальноосвітніх навчальних закладів, а також у різноманітних соціальних службах.

 

Метою практики є оволодіння студентами сучасними методами, формами організації соціально-педагогічної діяльності, формування у них, на базі одержаних в коледжі знань, професійних умінь і навичок для прийняття самостійних рішень під час конкретної роботи в реальних умовах, виховання потреби систематично поновлювати свої знання та творчо їх застосовувати в практичній діяльності.

 

У коледжі діє інтегрована програма професійно-практичної підготовки студентів «Джерело», метою якої є впровадження в навчально-виховний процес інноваційних моделей особистісно професійного становлення молодшого спеціаліста через реалізацію принципу наступності та формування соціальної компетентності в системі «Педагогічний коледж – загальноосвітній навчальний заклад». Програма передбачає нововведення в змісті, формах та співпраці з базами практики.

 

У навчальному закладі створено структурні підрозділи з питань працевлаштування, працівники якого проводять активну роботу щодо накопичення банку потенційних роботодавців, куди вноситься контактна інформація, дані про наявність і кількість потенційних робочих місць. Центром укладено пакет документів щодо співпраці з установами та організаціями, які можуть бути потенційними роботодавцями або надавати інформацію, необхідну для здійснення підрозділом своїх функцій.

 

Підрозділом направлено листи з пропозиціями про співпрацю з питань інформування про наявні вакантні місця, що відповідають профілю навчального закладу, проведення спільних заходів з питань працевлаштування та професійної орієнтації, цільового прийому до 18 відділів освіти області та 20 центрів Державної служби зайнятості України. Укладено договори з відділами освіти про цільову підготовку фахівців, договір із Дубенським міськрайонним центром Служби зайнятості. В рамках договору Дубенський міськрайонний центр Служби зайнятості взяв на себе зобов’язання безоплатного надання послуг коледжу. Студенти відвідують теоретичні та практичні семінари та тренінги.

 

Історія нашого коледжу – це невеличка частинка історії країни. Разом із нею ми жили і працювали, долали труднощі і здобували перемоги. Від покоління до покоління зміцнювалась навчально-матеріальна база навчального закладу, накопичувався досвід, примножувалися традиції. І в тому, що сьогодні Дубенський коледж Рівненського державного гуманітарного університету є одним із провідних навчальних закладів системи педагогічної освіти, - заслуга всіх поколінь викладачів, працівників, студентів.

 

Пам’ятаємо минуле, творимо сьогоденням, прокладаємо шлях до майбутнього.